Cukrář

Absolvent se naučí zpracování základních surovin a přísad na cukrářská těsta, hmoty, náplně, krémy, pasty a polevy mělněním, mixováním, třením, vařením a šleháním, zhotovování cukrářských polotovarů, korpusů, hotových výrobků, moučníků tvarováním, pečením, smažením, vařením, plněním, poléváním, krájením a zdobením včetně jejich umělecky výtvarného zpracování.

Dále je absolvent schopen samostatně navrhovat netradiční druhy výrobků včetně výrobní dokumentace. Umí připravovat i restaurační moučníky. Je schopen operativně řídit celý technologický proces, určovat správnou konzistenci těst, vyzrálost hmot, hodnotit a odstraňovat chyby. Rámcově je seznámen s technikou prodeje a technikou administrativy. V každodenní činnosti dodržuje pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a hygieny práce.

Kurz výroby dortů

Dorty jsou nevyčerpatelnou studnicí námětů, žádostí a zájmu široké konzumní veřejností. Jejich základní skupiny tvoří dorty narozeninové, svatební, dětské a pro slavnostní příležitost.

Napříč stoupajícímu trendu darů typu rozličných zájezdů, elektroniky a mnoha dalších prezentů korespodujících s vývojem dnešní doby, zůstává dort stále tím stoletým dubem jistoty pro vyjádření slavnostní chvíle. Jejich tvorba se snoubí s profesní zručností a zároveň i s výtvarným uměním. Dort je králem cukrářského umění a cukráři - specialisté zabývající se jejich výrobou, mají i ve své profesi zvláštní postavení.

Snažíme se, aby cukráři, kteří opouštějí naši školu s výučním listem, dokázali takové malé umělecké dílko zvládnout. V ukázkách na fotografiích jsou jejich výrobky, které zvládli během studia.

Fondán

Nejde jen o cukrářskou hmotu, ale o celou svébytnou a nutno říci velmi populární technologii zdobení dortů. Potahový fondán je svojí konzistecí hmota blízká marcipánu, svým složením spíše fondánu. Obsahuje příměsi, aby nevysychal, nesmršťoval se, byl vazký a nepraskal. Je propracovaný do velmi homogenní směsi a prodává se ve stavu hotovém pro další použití. Po aplikaci dává dortu sametový povrch, zaoblené hrany vybízejí k dalšímu jemnému a čistému zdobení povrchu. Sladká chuť fondánu se vyvažuje podkladovými marmeládami a krémy se speciálními příchutěmi. Oblíbené zbarvení je bílá, čokoládová, ale též další barvy v jemně naznačených odstínech.
Lze říci, že sametový vzhled dortu potaženého fondánem, si sám postupně vynutil celou speciální zdobící technologii a pomůcky, jako jsou různá filigránská razítka, zdobící nerezové kleštičky různých tvarů kleštin a kombinované vypichovače a přenášeče tak drobných ozdob, že by je jinak bylo těžko uchopit. S bílým sametovým potahem ladí různé stříbrné krajkové nebo mašličkové doplňky, spreje, girlandy z jedlých a nejedlých perel.

Tato zdobící technologie se stala oblíbenou a módní zvláště v Anglii, ale také ve Spojených státech. Vydávají se zde alba dortů, speciální publikace osobitých tvůrců, které k sobě poptávka po tomto druhu technologie a zboží. Ti pak vymýšleli další pomůcky, postupy, které zpopulárněly v širší veřejnosti, ale které jsou natolik zvláštní, že jejich užití lze bez příslušné pomůcky a publikace jen stěží pochopit a napodobit. Vzhled a vlastnosti potahového fondánu vyniknou na méně obvyklých oblých nebo zkosených dortech nebo na dortech s různými závěsy, zhotovenými právě z potahového fondánu.
Vadí-li dnes tržbám kromě jiného též určitá uniformita cukrářské výroby, sotva je lepší příležitosti k odlišení dortové produkce než technologie potahového fondánu. Přitom její osvojení v základních obrysech, a se základním nářadím je poměrně snadné.

Recept na přípravu pravého fondánu

Požadované množství cukru svaříme na bublinu: voda s cukrem se za stálého míchání vaří na správnou hustotu, kterou poznáme takto: do vařícího se cukru vložíme drátěné očko cca 1 cm velké, ve kterém se po vyjmutí vytvoří cukrová blána. Fouknutím do blány v očku se vytváří bublina. (První bod, který vyžaduje praxi - správné určení hustoty je základem úspěchu.)

Takto svařený cukr zchladíme ve vodní lázni. Aby se na povrchu nevytvořila krusta skropíme povrch cukru pár kapkami studené vody (namočíme ruku pod studenou vodu a jejím otřepáním nad horkým cukrem povrch skropíme).

Zchlazený cukrový sirup mícháme (třeme - do hmoty vmícháváme vzduch, dělají se bublinky hmota z počátku charakteristicky praská a postupně bělá) vařečkou tak dlouho, až z průhledného sirupu vznikne bílá fondánová hmota.

Pokud jste vše dělali správně, hmota zhoustne tak, že je dále nemíchatelná (konzistence jako v pralinkách). Tuto hmotu pak trošku opatrně naředíte (případně obarvíte) a použijete jako polevu. Uschnutím poleva získá matný povrch, je nepřekonatelně jemná a netvoří se na ní krusta.
Pokud není fondán naprosto hladký, byl cukr moc dlouho vařen, pokud se Vám nepodaří sirup umíchat do bílé fondánové hmoty, byl cukr z plotny odstaven moc brzy. Pokud vám cukr při míchání zbělá, hmota je dostatečně jemná, ale nepodařilo se vám, aby zcela zhoustla, lze ji jako polevu bez problému použít, ale po zaschnutí se na povrchu vytvoří slabounká krusta, která ale není na závadu.

Ve všech případech možného neúspěchu, lze pokus od začátku opakovat.
A konečně i v případě, že si s tímto (v zásadě zcela jednoduchým) receptem neporadíte, zůstane Vám cukrový sirup, který jistě dokážete v kuchyni zužitkovat.

Pamatujte: praxe se získává opakováním.

Pečeme tradiční perníky

Perníkářství prošlo složitým vývojem. Vrcholem perníkářského řemesla je období výroby perníků v dřevěných vyřezávaných formách přibližně v 16. století.Výroba těchto perníků je velmi náročná už proto, že vyřezávání dřevěné formy je samo o sobě uměleckým dílem.

V současnosti však můžeme na našem trhu opět vidět i tradiční dřevěné formy a perníky zhotovené starým způsobem.Od druhé poloviny 19. století je možné objevit ve všech vydávaných kuchařkách knihách spousty předpisů na perníčky, marcipánky a další druhy pečiva, určeného pro velikonoční, adventní, vánoční či masopustní období.

Je však nutné vědět, že toto domácí pečivo, které se ostatně v mnoha domácnostech peče dodnes, nemá už s původními perníky vůbec nic společného.A to jak z hlediska přípravy, tak i chuti. Původní perníky se připravovaly podle tajných receptur, které si každý mistr pečlivě střežil a předával je pouze svému nástupci. Byly většinou dost složité a obsahovaly také drahé a ne vždy dostupné suroviny, které se k nám dovážely. Zejména koření a v dobách nedostatku i med.

Už dávno padlo tajemství receptů, které si každý perníkář chránil jako oko v hlavě. Naopak, těžko by se našla kuchařská kniha, která by neobsahovala hned několik receptů na různé druhy perníků. Některé se modelovaly v ruce, ale většina se vykrajovala plechovými formičkami. Ty se již daly koupit v různých velikostech i tvarech.

Povrch upečených perníčků byl hladký, a proto se zdobil barevnými polevami. Velké oblibě se brzy začaly těšit čokoládové polevy.Ve 20. století lidé na tradiční perníky skoro zapomněli. Pouze v některých domácnostech se ještě pekly staré tvary s mikulášskými či vánočními ozdobami.

Také některé včelařské organizace se staraly o to, aby perníkářské umění, spojené s medem, nezaniklo zdocela. Svaz včelařů ve Slaném školil budoucí cukrářky v ISŠ Slaný. Tradice díky tomu pokračuje.Také proto jsme svědky současné obrovské obliby tohoto krásného starého a voňavého řemesla….